Het zal niemand zijn ontgaan, het Groote Museum ARTIS is geopend!

12 May
2022

Ruim tien jaar heeft het ontwerpteam van bureau Merk X, waaronder SVP partner Gideon de Jong in de rol van bouwkundig architect, olv Evelyne Merkx gewerkt aan de restauratie en renovatie van het museum. Het oudste museumgebouw van Amsterdam werd halverwege de 19de eeuw gerealiseerd en werd later onderdeel van Artis. Het ontwerpproces kenmerkt zich door twee belangrijke benaderingen: herstel en actualisering. In het huidige ontwerp zijn o.a. de vernieuwende constructieve en ruimtelijke kwaliteiten – zoals de unieke, maar ooit ernstig beschadigde dubbele trap in de rotonde – hersteld en binnen een 21ste-eeuwse context geplaatst.

Het team boog zich over grote structurele opgaven, maar ook over details zoals de aanpassing van de historische kroonluchters in de ontvangstzalen, of het aanvullen van ontbrekende kleine leeuwenkopjes die als vignetten in de spijltjes van de monumentale trap zijn aangebracht. Ieder detail, oud of volledig nieuw, heeft zijn plek gekregen in de spectaculaire compositie van het nieuwe museum. Na een lange periode van verwaarlozing (of erger) heeft het gebouw de transparantie teruggekregen die architect Van Maurik destijds al verbond met twee kernbegrippen: ‘lucht en vrolijkheid.’

Uitgebreide informatie via de website van Merk X.

Beelden via Artis (fotografie Maarten van der Wal) en Merk X (fotografie Filip Dujardin)
Download het bestand

Laatste nieuwsberichten