Snel en tijdelijk bouwen, moet dat?

10 Jun
2021

Marc van de Eerenbeemt schrijft voor de Volkskrant: “Industrieel bouwen heeft zijn voordelen, zegt Ellen van Bueren, hoogleraar urban development management aan de TU Delft. Minder verkeer naar de bouwplaats bijvoorbeeld, minder overlast voor omwonenden, minder bouwfouten en minder vertraging als de bouw eenmaal is begonnen – en dus mogelijk eerder opbrengst uit de verhuur of verkoop van de woning.” Gideon de Jong, directielid en architect bij SVP ziet in dat dit inderdaad voordelen biedt. Maar hij vertelt ook: “Snel en eenduidig  is wellicht een oplossing in lastige gebieden waar je ‘gewoon’ zou moeten beginnen, maar voor lastige en specifieke gaten in het stedelijk weefsel is meer nodig. Er is een breed scala aan mogelijkheden nodig om de woningnood op te lossen, industrieel bouwen is daar één van, maar ik denk ook aan modulaire woningbouw, renovatie en hergebruik van oude (kantoor)panden. Laten we vooral goede leefomgevingen blijven ontwerpen en gebouwen maken die er toe doen, waar je fijn kunt wonen en waar je van kan houden.”


In het stedelijk weefsel kan snel en modulair bouwen een oplossing zijn, zoals het project SET op IJburg laat zien. Dit project won recent de Woonpioniersprijs van de VPRO als ‘opschaalbare en betaalbare’ oplossing. Modulaire bouw wordt vaak gezien als een oplossing voor tijdelijke woningbouw– drie van de twee finalisten voor de categorie in ‘bouwen, bouwen, bouwen’ van Woonpioniers zijn tijdelijk. SET is in eerste instantie ook ontworpen als gebouw voor een locatie die maar tijdelijk beschikbaar is, maar inmiddels is de vraag of het gebouw het niet verdiend om te blijven staan. “Want de woningen (modulaire tijdelijke woningen, red.) zijn niet alleen snel te bouwen, circulair, betaalbaar, biobased, opschaalbaar maar hebben  ook een levensduur van misschien wel 100 jaar.  En SET laat zien dat modulair en tijdelijk er ook aantrekkelijk uit kan zien. Waarom dan toch slopen? Is het niet beter om dit soort oplossingen in een hoog tempo bij te bouwen?”, schrijft Leo Oorschot voor 1M Homes Initiative van de TU Delft. Ook hier reageert Gideon op: “Wat ons betreft blijft SET nog 100 jaar staan. Als het niet op de plek zelf is dan ergens anders. Niet het gebouw, maar de plek is tijdelijk.”

Lees hier het artikel in de Volkskrant.

Lees hier het artikel voor de TUDelft.

Download het bestand

Laatste nieuwsberichten