
Hoef en Haag is niet zomaar een uitbreiding in het weiland. Er is bewust gekozen voor een nieuw, zelfstandig dorp in het landschap. Met een dorpse identiteit, sociale structuur en bijbehorende voorzieningen. Geïnspireerd op de dorpen uit het rivierenlandschap. Waar Vianen vroeger ‘een brug te ver’ was, is het inmiddels een aantrekkelijk alternatief voor wie in de omgeving van Utrecht een dorps woonmilieu zoekt.

Vianen heeft als stad ingezet op verdichten én uitbreiden, met oog voor groen, water en historie, het DNA van Vianen. Binnenstedelijke projecten versterken de identiteit van Vianen als historisch vestingstadje. Maar Hoef en Haag voegt 1.800 woningen toe in een landschappelijk sterk gebied, vlakbij de Lek, Everstein en het voormalige kasteelterrein tussen Hoef en Haag en Hagestein. En voorziet zo in een grote behoefte aan dorps wonen in de Provincie Utrecht én creëert extra draagvlak voor de voorzieningen in het historische centrum. De binnenstad bloeit op terwijl het nieuwe dorp groeit.....
De locatie heeft veel te bieden: het dorp ligt midden in het rivierenlandschap en de recreatieplas Everstein ligt op steenworp afstand. Zo profiteren bewoners van een prachtige omgeving met volop mogelijkheden om te wandelen, fietsen en recreëren. De prachtige binnenstad van Vianen is ook goed bereikbaar op de fiets via de Lekdijk.

Hoef en Haag ligt laag in een kwetsbaar landschap achter een zwakke plek in de Lekdijk.
Er kan hier gebouwd worden door slim om te gaan ophoging, waterpeilen en klimaatbewust te ontwerpen. Een oude bocht van de rivier vormt de ruggengraat van het masterplan; de Meander. Binnen de meander woon je hoog en droog in het dorpshart. De meander maakt deel uit van een dynamisch watersysteem met flexibele peilhoogtes. Zo functioneert de Meander als waterberging en draagt hij bij aan de waterveiligheid in het gebied. Een extra bonus is dat er volop ruimte is voor biodiversiteit en recreatie langs de overs. In de winter schaatsen bewoners op de Meander, in de zomer genieten ze van de groene oevers.

De stedenbouwkundige opzet van Hoef en Haag is geïnspireerd op het wonen in het rivierenlandschap. Dit is goed terug te zien in de inrichting van het dorp dat qua opzet en uitstraling naadloos past in de reeks van oude dorpen langs de Lekdijk, zoals Ameide, Lexmond, Vianen en Culemborg.
De Meander verbindt de verschillende woonbuurten met elk een eigen karakter:
In een aantal buurten heeft SVP ook verschillende woningtypen ontworpen.

Het stedenbouwkundig masterplan biedt veel plekken voor ontmoeting, in de voorzieningen in het dorp maar ook de openbare ruimte. Zo ontstaan de juiste condities voor bouwen aan de sociale structuur van het dorp. Waar veel uitbreidingswijken een vrij eenzijdige bewonerssamenstelling hebben, is in Hoef en Haag een echte gemeenschap ontstaan. De grote diversiteit van woningtypes trekt verschillende doelgroepen aan. Ook opa’s en oma’s verhuisden naar de seniorenwoningen om dichter bij hun kleinkinderen te wonen. Bewonersinitiatieven leidden onder meer tot een levendige dorpsvereniging meteen voorzitter die fungeert als een soort ‘burgemeester’. Het dorp bruist van leven en activiteiten.

Een goed plan maak je samen, dat is onze stellige overtuiging. Het planproces in Hoef en Haag is ongekend soepel verlopen. Dat heeft zich vertaald in een plan waarvan de kwaliteiten snel zijn herkend door bewoners, met als gevolg dat ook de groei van Hoef en Haag zich een razend tempo heeft voltrokken. De samenwerking tussen gemeente, marktpartijen, de corporatie en het ontwerpteam verliep op basis van wederzijds vertrouwen. Een soepel en snel planproces betekent dat er ook geld overblijft voor kwaliteit, en dat zie je in het gebied! Ook het bijzondere participatieproces heeft daar aan bijgedragen. Een ‘denktank’ van mensen met verschillende achtergronden heeft zich intensief bemoeid met het stedenbouwkundig programma van eisen en het ontwerp van het dorp. Met onder andere als zichtbaar bewijs dat voor iedere nieuwe inwoner minimaal één boom is gepland.