Op het terrein van het voormalige ziekenhuis in Velp wordt een duurzame, stedelijke maar bovenal groene woonwijk gerealiseerd. Onderdeel van de plannen is de transformatie van het ziekenhuisgebouw naar een woongebouw. Wij kregen de opdracht van Rudius Vastgoed om hiervoor het architectonisch ontwerp te maken. Een fijne opdracht, mede omdat we het plan al van haver tot gort kennen. Eerder maakten we in opdracht van Gemeente Rheden een masterplan, ontwikkelplan en beeldkwaliteitplan voor deze duurzame, binnenstedelijke ontwikkeling. Hierdoor is het ontwerpproces snel doorlopen en kon de omgevingsvergunning al binnen een jaar worden aangevraagd.
> Lees meer over onze stedenbouwkundige uitgangspunten
Het behoudt van het iconische ziekenhuis uit de jaren zestig is een belangrijk uitgangspunt van het masterplan. Allereerst omdat het een duidelijk herkenningspunt in de stad is. Maar het is natuurlijk ook duurzaam om dit grote, degelijke gebouw een nieuw leven te geven en niet eerst te slopen om vervolgens opnieuw te bouwen. Met de nieuwe naam ‘Velperwaard’ is deze transformatie een bijzondere start van de gebiedsontwikkeling. Rudius Vastgoed legde de ontwerplat bewust hoog om zo een ijkpunt te creëren voor toekomstige ontwikkelingen in het gebied.
De structuur van de voormalige beddentoren van het ziekenhuis, leent zich erg goed voor de transformatie naar woningen. Dankzij een stramienmaat van 3,6 meter en de hoge verdiepingsvloeren komt veel licht de woningen binnen. Ondanks de enkelzijdige woningen is er zo toch veel woonkwaliteit.
De duidelijke horizontale lijnen van het complex blijven herkenbaar, maar verder verandert veel aan het uiterlijk van het gebouw om het de uitstraling van een woongebouw te geven. Het was sowieso noodzakelijk om de gevel te strippen vanwege asbest. Het gevelaanzicht verandert ook doordat we balkons toevoegen die we aan de bestaande vloeren kunnen hangen. De deels gesloten betonnen balustraden bieden de bewoners privacy bij hun eigen buitenruimte.
In het gebouw is plek voor verschillende doelgroepen voor elke levensfase en elk budget. Bovendien worden zowel sociale huurwoningen als koopwoningen gerealiseerd. In de plint, waar de technische ruimte van het ziekenhuis was, komen maisonnettes en de algemene entree. Daarboven komen atelierwoningen, appartementen en boveninhet gebouw komen dubbellaagse penthouses. In totaal worden 138 woningen in het voormalige ziekenhuis gerealiseerd.
<quote_01>“Dankzij de transformatie van het ziekenhuis hebben we een duurzaam en snel antwoord op de woningschaarste.”<quote_01><quote_author_01> - Gea Hofstede wethouder Volkshuisvesting & Woningbouwontwikkelingen gemeente Rheden<quote_author_01>
De nieuwe bewoners wonen straks in een parkachtige omgeving. Ook het gebouw zelf draagt bij aan het vergroten van de biodiversiteit in de omgeving . Nieuwe terrassen op de daken zijn namelijk ideale plekken voor beplanting die specifiek gericht is op het ondersteunen van de bedreigde vogelsoorten in de omgeving: de grauwe vliegenvanger, huismus en de huiszwaluw. Dus als het goed is zorgen de vogels straks voor meer vliegverkeer rondom het oude ziekenhuis.